SR5-24V-200-1C
DigiKey Part Number
2223-SR5-24V-200-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR5-24V-200-1C
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR5-24V-200-1C Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
5 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
120VAC, 24VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
120VA, 24W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA