MD-80PL100
MD-80PL100
MD-80PL100
DigiKey Part Number
CP-2980-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD-80PL100
Description
CONN RCPT FMALE MINI DIN 8P WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Wire Leads
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series
Contact Finish - Mating
Tin
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Ground
Number of Positions
8
Shielding
Shell Size - Insert
Mini DIN
Current Rating (Amps)
1A, 2A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
100VAC, 12VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C