CMS-181345-18S-X8
DigiKey Part Number
2223-CMS-181345-18S-X8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS-181345-18S-X8
Description
SPEAKER, 18 X 13 MM, 4.5 MM DEEP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 400 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMS-181345-18S-X8 Models
Category
Power - Rated
1 W
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Max
1.2 W
Series
Port Location
Top
Packaging
Tray
Shape
Rectangular
Part Status
Active
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Technology
Magnetic
Material - Magnet
Nd-Fe-B-N38
Type
General Purpose
Ingress Protection
IPX8
Frequency Range
400 Hz ~ 20 kHz
Termination
Spring Type
Frequency - Self Resonant
950Hz
Size / Dimension
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Efficiency - dBA
100.00
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Efficiency - Testing
100mm
Distortion Rating
5% @ 8kHz, 1W