CFM-6015V-147-342
CFM-6015V-147-342
CFM-6015V-147-342
DigiKey Part Number
102-5599-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-6015V-147-342
Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 26.4 CFM (0.739m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-6015V-147-342 Models
Category
Noise
34.2dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.77 W
Series
RPM
Packaging
Tray
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.078 lb (35.38 g)
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.147A
Air Flow
26.4 CFM (0.739m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C