CFM-4028BG-1200-568-22
DigiKey Part Number
2223-CFM-4028BG-1200-568-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-4028BG-1200-568-22
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 24.4 CFM (0.683m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-4028BG-1200-568-22 Models
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
56.9dB(A)
Series
Power (Watts)
11.28 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.940A
Air Flow
24.4 CFM (0.683m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
2.440 in H2O (607.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C