CFM-3007CF-060-188
DigiKey Part Number
2223-CFM-3007CF-060-188-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-3007CF-060-188
Description
DC AXIAL FAN, 30 MM SQUARE, 7 MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 30mm L x 30mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 2.0 CFM (0.056m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
18.8dB(A)
Series
Power (Watts)
450 mW
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
7.50mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
2.0 CFM (0.056m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 5.5VDC
Static Pressure
0.060 in H2O (14.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C