80MXG3300MEFCSN30X30
DigiKey Part Number
1189-3856-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80MXG3300MEFCSN30X30
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
80MXG3300MEFCSN30X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.036 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C