63MXC10000MEFC35X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 517
Datasheet
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
63MXC10000MEFC35X45
DigiKey Part Number
63MXC10000MEFC35X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63MXC10000MEFC35X45
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
63MXC10000MEFC35X45 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.48 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.152 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C