50ZLJ100MT78X11.5
DigiKey Part Number
1189-1662-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-1662-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZLJ100MT78X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50ZLJ100MT78X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
475 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C