50ZLH47MEFCTZ6.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2,000
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
50ZLH47MEFCTZ6.3X11
DigiKey Part Number
50ZLH47MEFCTZ6.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZLH47MEFCTZ6.3X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
50ZLH47MEFCTZ6.3X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C