450MXK1000MEFCSN35X55
DigiKey Part Number
1189-4278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXK1000MEFCSN35X55
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
450MXK1000MEFCSN35X55 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.892 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C