400LEX2.2MEFC8X9
DigiKey Part Number
1189-2723-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400LEX2.2MEFC8X9
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
400LEX2.2MEFC8X9 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C