35YXF1000MEFCG412.5X25
DigiKey Part Number
1189-3738-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3738-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXF1000MEFCG412.5X25
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35YXF1000MEFCG412.5X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.238 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
48 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C