25JXF1200MEFC10X25
DigiKey Part Number
1189-3322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25JXF1200MEFC10X25
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25JXF1200MEFC10X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.026 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
37 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C