YDZVFHTR18
DigiKey Part Number
YDZVFHTR18TR-ND - Tape & Reel (TR)
YDZVFHTR18CT-ND - Cut Tape (CT)
YDZVFHTR18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YDZVFHTR18
Description
DIODE ZENER 18V 500MW TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 500 mW ±10% Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YDZVFHTR18 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 13 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±10%
Package / Case
Power - Max
500 mW