UFZVTE-177.5B
DigiKey Part Number
846-UFZVTE-177.5BTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-UFZVTE-177.5BCT-ND - Cut Tape (CT)
846-UFZVTE-177.5BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFZVTE-177.5B
Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW UMD2
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 500 mW ±2.7% Surface Mount UMD2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 4 V
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±2.7%
Power - Max
500 mW