RSX201VAM30TR
DigiKey Part Number
RSX201VAM30TRTR-ND - Tape & Reel (TR)
RSX201VAM30TRCT-ND - Cut Tape (CT)
RSX201VAM30TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSX201VAM30TR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 1A Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSX201VAM30TR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
420 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 30 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A