RSS095N05FU6TB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 4,863
Datasheet
N-Channel 45 V 9.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-SOP
RSS095N05FU6TB
DigiKey Part Number
RSS095N05FU6TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RSS095N05FU6TBCT-ND - Cut Tape (CT)
RSS095N05FU6TBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSS095N05FU6TB
Description
MOSFET N-CH 45V 9.5A 8SOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RSS095N05FU6TB Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16mOhm @ 9.5A, 10V
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26.5 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
20V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1830 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
45 V
Supplier Device Package
8-SOP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V