RB160VA-40TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 14,622
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Diodes Incorporated
KYOCERA AVX
Diode 40 V 1A Surface Mount TUMD2
RB160VA-40TR
DigiKey Part Number
RB160VA-40TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB160VA-40CT-ND - Cut Tape (CT)
RB160VA-40DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB160VA-40TR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A TUMD2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TUMD2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 700 mA