ESR03EZPF75R0
DigiKey Part Number
RHM75.0ADTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM75.0ADCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM75.0ADDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR03EZPF75R0
Description
RES 75 OHM 1% 1/3W 0603
Detailed Description
75 Ohms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESR03EZPF75R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)