BZX85C7V5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 27,866
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 27,259
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Microchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
Nexperia USA Inc.
In Stock: 321
Nexperia USA Inc.
In Stock: 850
Zener Diode 7.5 V 1 W ±6% Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZX85C7V5
DigiKey Part Number
BZX85C7V5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C7V5
Description
DIODE ZENER 7.5V 1W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 4.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±6%
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
3 Ohms