UWP100-30RJ8
UWP100-30RJ8
UWP100-30RJ8
DigiKey Part Number
696-UWP100-30RJ8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWP100-30RJ8
Description
CHAS MNT 30 OHM 100W BRKT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWP100-30RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
30 Ohms
Size / Dimension
4.449" L x 0.894" W (113.00mm x 22.70mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.894" (22.70mm)
Power (Watts)
100W
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)