USR2G-10KX1
DigiKey Part Number
USR2G-10KX1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USR2G-10KX1
Description
RES 10K OHM 0.01% 0.6W RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.01% 0.6W Through Hole Resistor Radial Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±1ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)