UAL5-15RF8
DigiKey Part Number
696-1300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL5-15RF8
Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 7.5W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Ohms ±1% 7.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
UAL5-15RF8 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Bag
Resistance
15 Ohms
Size / Dimension
0.598" L x 0.646" W (15.20mm x 16.40mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Power (Watts)
7.5W