PF2203-0R05J1
DigiKey Part Number
696-1160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2203-0R05J1
Description
RES 0.05 OHM 5% 35W TO220
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF2203-0R05J1 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)