PF2203-0R02J1
DigiKey Part Number
696-1159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2203-0R02J1
Description
RES 0.02 OHM 5% 35W TO220
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF2203-0R02J1 Models
Category
Features
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)