CAR0805-10RB1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
Upgrade
Bourns Inc.
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale Thin Film
TE Connectivity Passive Product
YAGEO
10 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
CAR0805-10RB1
DigiKey Part Number
CAR0805-10RB1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAR0805-10RB1
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CAR0805-10RB1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)