CAR0805-10KB1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 90
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 60,845
Upgrade
YAGEO
Upgrade
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Vishay
Vishay
10 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
CAR0805-10KB1
DigiKey Part Number
696-CAR0805-10KB1TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-CAR0805-10KB1CT-ND - Cut Tape (CT)
696-CAR0805-10KB1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAR0805-10KB1
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CAR0805-10KB1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)