BRS500-100RJ8
DigiKey Part Number
696-BRS500-100RJ8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRS500-100RJ8
Description
BRAKING RESISTOR SLIM 500 WATT 1
Detailed Description
100 Ohms ±5% 500W Metal Clad Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
BRS500-100RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
12.992" L x 3.150" W (330.00mm x 80.00mm)
Resistance
100 Ohms
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
500W