BRS300-1RJ8
DigiKey Part Number
696-1892-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRS300-1RJ8
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 300W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±5% 300W Metal Clad Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
BRS300-1RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
8.268" L x 3.150" W (210.00mm x 80.00mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
300W