BRS100-5RJ8
DigiKey Part Number
696-1881-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRS100-5RJ8
Description
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 100W
Detailed Description
5 Ohms ±5% 100W Metal Clad Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
BRS100-5RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
3.543" L x 3.150" W (90.00mm x 80.00mm)
Resistance
5 Ohms
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
100W