BRS100-10RJ8
DigiKey Part Number
696-1882-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRS100-10RJ8
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 100W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 100W Metal Clad Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BRS100-10RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Box
Mounting Feature
Screw Holes
Part Status
Active
Size / Dimension
3.543" L x 3.150" W (90.00mm x 80.00mm)
Resistance
10 Ohms
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
100W