BR500-16RJ8
DigiKey Part Number
696-BR500-16RJ8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR500-16RJ8
Description
BRAKING RESISTOR 500 WATT 16 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Ohms ±5% 500W Metal Clad Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BR500-16RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
13.189" L x 2.362" W (335.00mm x 60.00mm)
Resistance
16 Ohms
Height - Seated (Max)
1.201" (30.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
500W