RT9167A-18GB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 7,523
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 782
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 275
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
RT9167A-18GB
DigiKey Part Number
RT9167A-18GB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9167A-18GB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
150 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
58dB (100Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 500mA