RT9078N-12GJ5
DigiKey Part Number
RT9078N-12GJ5TR-ND - Tape & Reel (TR)
RT9078N-12GJ5CT-ND - Cut Tape (CT)
RT9078N-12GJ5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9078N-12GJ5
Description
IC REG LIN 1.2V 300MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 300mA TSOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.57V @ 300mA