X95820WV14I-2.7T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 220
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 14-TSSOP
X95820WV14I-2.7T1
DigiKey Part Number
X95820WV14I-2.7T1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X95820WV14I-2.7T1
Description
IC DIG POT 10K 14-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
X95820WV14I-2.7T1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Series
Features
Selectable Address
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±20%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
±45ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
14-TSSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C