X9258TV24Z-2.7
DigiKey Part Number
20-X9258TV24Z-2.7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X9258TV24Z-2.7
Description
IC DIG POT 100K 24-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps I2C Interface 24-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
X9258TV24Z-2.7 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Voltage - Supply
±2.7V ~ 5.5V
Series
Features
Selectable Address
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
±300ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
24-TSSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Circuits
4
Operating Temperature
0°C ~ 70°C