X9110TV14I-2.7
DigiKey Part Number
X9110TV14I-2.7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X9110TV14I-2.7
Description
IC DIG POT 100K 14-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
X9110TV14I-2.7 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Series
Features
Selectable Address
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
±300ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
14-TSSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C