X1228S14-2.7T1
DigiKey Part Number
X1228S14-2.7T1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X1228S14-2.7T1
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I2C, 2-Wire Serial 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
X1228S14-2.7T1 Models
Category
Interface
I2C, 2-Wire Serial
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply, Battery
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Current - Timekeeping (Max)
10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Type
Clock/Calendar
Mounting Type
Surface Mount
Features
Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)