TDTTP4000W066B-KIT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 5
Datasheet
TP65H035WS - 1 Non-Isolated Output AC/DC, Primary Side and PFC Evaluation Board
Welcome to the GaN Revolution!
Transform talks latest developments in GaN technology
TDTTP4000W066B-KIT
DigiKey Part Number
TDTTP4000W066B-KIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDTTP4000W066B-KIT
Description
EVAL BOARD FOR TP65H035WS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output
390V
Manufacturer
Current - Output
15A
Packaging
Bulk
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
66kHz
Main Purpose
AC/DC, Primary Side and PFC
Contents
Board(s), Power Supply
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
TP65H035WS
Power - Output
4kW