RJK6012DPP-E0#T2 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 600 V 10A (Ta) 30W (Tc) Through Hole TO-220FP
RJK6012DPP-E0#T2
DigiKey Part Number
RJK6012DPP-E0#T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJK6012DPP-E0#T2
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220FP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RJK6012DPP-E0#T2 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
920mOhm @ 5A, 10V
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1100 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220FP
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V