RBA80N04DANS-4UA04#HB0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
N-Channel 40 V 80A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount 8-DFN (4.9x5.75)
RBA80N04DANS-4UA04#HB0
DigiKey Part Number
559-RBA80N04DANS-4UA04#HB0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBA80N04DANS-4UA04#HB0
Description
RBA80N04DANS-4UA04#HB0
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
8-DFN (4.9x5.75)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5mOhm @ 40A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA