NP30N04QUK-E1-AY
DigiKey Part Number
559-NP30N04QUK-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
559-NP30N04QUK-E1-AYCT-ND - Cut Tape (CT)
559-NP30N04QUK-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP30N04QUK-E1-AY
Description
MOSFET 2N-CH 40V 30A 8HSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 30A (Tc) 1W (Ta), 59W (Tc) Surface Mount 8-HSON (5x5.4)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41nC @ 10V
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400pF @ 25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
1W (Ta), 59W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
30A (Tc)
Package / Case
8-PowerLDFN
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package
8-HSON (5x5.4)
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA