ISL85005FRZ-TK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 5A 12-VFDFN Exposed Pad
ISL85005FRZ-TK
DigiKey Part Number
20-ISL85005FRZ-TKTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISL85005FRZ-TK
Description
IC REG BUCK ADJ 5A 12DFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
15V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
500kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
12-DFN (4x3)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
18V