IDT71V3558S166PFI8
DigiKey Part Number
IDT71V3558S166PFI8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDT71V3558S166PFI8
Description
IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 100TQFP
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR (ZBT) Memory IC 4.5Mbit Parallel 166 MHz 3.5 ns 100-TQFP (14x14)
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
166 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Access Time
3.5 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.465V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)