IDT71P74804S167BQG
DigiKey Part Number
IDT71P74804S167BQG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDT71P74804S167BQG
Description
IC SRAM 18MBIT PAR 165CABGA
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, QDR II Memory IC 18Mbit Parallel 167 MHz 8.4 ns 165-CABGA (13x15)
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
167 MHz
Packaging
Tray
Access Time
8.4 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
1.7V ~ 1.9V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)