71V2556S100PFGI is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 72
Datasheet
Similar
In Stock: 72
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
SRAM - Synchronous, SDR (ZBT) Memory IC 4.5Mbit Parallel 100 MHz 5 ns 100-TQFP (14x14)
71V2556S100PFGI
DigiKey Part Number
71V2556S100PFGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71V2556S100PFGI
Description
IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 100TQFP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
100 MHz
Packaging
Tray
Access Time
5 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.465V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)