70V3589S166BF8
DigiKey Part Number
70V3589S166BF8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
70V3589S166BF8
Description
IC SRAM 2MBIT PARALLEL 208CABGA
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Dual Port, Synchronous Memory IC 2Mbit Parallel 166 MHz 3.6 ns 208-CABGA (15x15)
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
166 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Access Time
3.6 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.15V ~ 3.45V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)