RGZ-053.3D
DigiKey Part Number
RGZ-053.3D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGZ-053.3D
Description
DC DC CONVERTER +/-3.3V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 3.3V -3.3V 303mA, 303mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RGZ-053.3D Models
Category
Current - Output (Max)
303mA, 303mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
75%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
14-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.78" L x 0.39" W x 0.28" H (19.7mm x 10.0mm x 7.1mm)