RBB10-2.0-CT
DigiKey Part Number
945-3451-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBB10-2.0-CT
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 2.3V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RBB10-2.0-CT Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
96%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
2.3V
Package / Case
25-BLGA Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.48" L x 0.48" W x 0.15" H (12.2mm x 12.2mm x 3.8mm)